BELI TOK: VEČ O TEM
0
Pozdravljeni! Jaz sem že pred veliiiko časa dobila beli tok, pa vem le, da je napoved menstruacije, nič drugega. Bi bil kdo tako prijazen in povedal npr. koliko časa traja in kaj podobnega? Lp Čupa, 11 let
Odgovori:
Zabaven odgovor
Najboljši odgovor
Super odgovor
Dober odgovor
Odgovor
Neprimeren odgovor
Nerazumljiv odgovor
ja js ga mam ze veliko casa... enako... am... recimo beli tok se pojavi priblizno 2 do 2in pol let pred pricetkom menstruacije... iz noznice prihaja prozorno bela sluz, ki ne sme imeti mocnega vonja... vcasih je mocnejsi in takrat tudi sama posezem po manjsih vlozkih
UPAM, DA SEM POMAGALA:heart:
UPAM, DA SEM POMAGALA:heart:
1
potterheads
Zabaven odgovor
Najboljši odgovor
Super odgovor
Dober odgovor
Odgovor
Neprimeren odgovor
Nerazumljiv odgovor
Beli tok je normalno bele barve in kašaste strukture. Le-ta pa je pogosto odvisna tudi od prisotnosti drugih dejavnikov. Količina belega perila je odvisna od obdobja menstrualnega ciklusa, prav tako se razlikuje glede na posameznico. Povprečna dnevna količina izločka pri zdravih ženskah je 1 g. Povečano količino je mogoče opaziti pri mladostnicah, pred menstruacijo in po njej ter v nosečnosti in po porodu. Manjšo količino imajo ženske, ki nimajo več jajčnikov, in starejše ženske s suho nožnico.
Količina izločka je odvisna tudi od določenih življenjskih navad, kot so uporaba tamponov, vseh vrst hormonske kontracepcije, alkalnih mil, izpiranje nožnice in sintetično spodnje perilo. Prav zato je priporočljivo posegati po zračnih, bombažnih materialih. Beli tok nastane s prehajanjem seruma skozi kapilare v steni nožnice in izločanjem žlez v materničnem vratu. Izločke sestavljajo voda, elektroliti, mikroorganizmi (prevladujejo laktobacili), organske snovi in epitelijske celice s površine nožnice. Mlečna kislina, ki jo tvorijo laktobacili, vzdržuje kislo okolje v nožnici, ki je ugodno za njihovo rast in preprečuje razraščanje škodljivih mikroorganizmov.
Pozorne morate biti na spremembo količine, barve, vonja in oblike izločka, saj lahko le-to kaže na pojav vaginalnega vnetja, glivične okužbe …
Zaradi katerih dejavnikov prihaja do porušitve ravnovesja?
Vaginalno floro predstavljajo različni mikroorganizmi, ki se nahajajo v nožnici. So dobri (laktobacili) in slabi (koki). Nahajajo se v medsebojnem ravnovesju. Pri zdravi nožnici, kjer je kislo okolje, prevladujejo dobri in preprečujejo razrast slabih. Če se ravnovesje podre, pride do zmanjšanja kislosti nožnice in razrasta kokov, kar vodi v bakterijsko vaginozo.
Tako dejavniki, ki povzročajo propad laktobacilov in s tem znižanje kislosti, omogočajo nastanek pogojev, ustreznih za razrast slabih mikroorganizmov in posledičnih vnetij nožnice. Ti dejavniki so zdravljenje s široko delujočim antibiotikom, izpiranje nožnice z neustreznimi, alkalnimi mili, hormonske spremembe (menopavza, nosečnost, uporaba visokodoznih kombiniranih oralnih kontraceptivov), vnetja materničnega vratu s povečanim izločanjem alkalne sluzi. Pomembno vplivajo tudi nekatere pridružene bolezni (sladkorna bolezen, dermatoze – npr. ekcemi), uporaba imunosupresivnih zdravil, kortikosteroidov.
Zakaj se pojavi bakterijsko vnetje nožnice? Kako ga zdravimo?
Bakterijska vaginoza je vnetje nožnice, ki je ne povzroča neka značilna bakterija. V nožnici so bakterije že prisotne. Ob padcu kislosti v nožnici nastopijo pogoji, ugodni za njihovo rast. Gre za čezmerno rast aerobnih in anaerobnih, po Gramu pozitivnih in negativnih bakterij. Značilen je prozoren, belo-rumenkast izcedek z vonjem po ribah, le-ta se po spolnem odnosu običajno še ojača. Zdravi se z antibiotikom lokalno v nožnico (klindamicin) ali sistemsko (metronidazol, enojna doza, za oba partnerja).
Katere so posledice vnetja nožnice?
Ob vnetju nožnice je prisoten spremenjen izcedek iz nožnice. Pojavijo se nelagodni, srbeči in/ali boleči občutki v nožnici. Če se vnetje stopnjuje, se lahko razširi na zunanje spolovilo, na maternični vrat, maternico kot tako. V skrajnem primeru lahko nastane zaplet, kot je vnetje v medenici. Le-to je lahko različno močno izraženo in včasih zahteva operativno zdravljenje.
Kaj lahko storimo v primeru glivične okužbe?
Glivično vnetje nožnice najpogosteje (v približno 80 odstotkih) povzroča gliva Candida albicans. Ta je pri večini žensk že prisotna in se razraste ob pogojih, ki so zanjo ugodni. Prenaša se tudi s spolnimi odnosi. Pri glivičnem vnetju nožnice je prisoten značilen bel, skuti ali sesirjenemu mleku podoben izcedek, ki je brez vonja.
Pri zdravljenju so pomembni higienski ukrepi, kar pomeni redna intimna nega brez izpiranja nožnice in pogosto menjavanje ustreznega spodnjega perila. Uporabljajo se antimikotična zdravila lokalno (v obliki vaginalnih tablet, krem) in sistemsko (pri ponavljajočih se vnetjih). Pomembno je zdravljenje obeh partnerjev, da se prekine krog medsebojnega prenašanja med spolnim odnosom.
Razlog za prekomeren izcedek iz nožnice je lahko tudi bičkar (Trichomonas vaginalis). Kako se prenaša, kakšne so posledice in kako lahko ukrepamo?
Trichomonas vaginalis se prenaša s spolnimi odnosi. Od okužbe do nastopa vnetja lahko včasih mine nekaj mesecev. Okužba pri moških dostikrat mine brez težav, lahko pa se pojavi nadležno pekoče uriniranje. Pri ženskah lahko pride do hudega vnetja zunanjega spolovila in nožnice. Vnetje lahko zajame tudi maternični vrat. Značilen je obilen, zeleno rumenkast, gnojav izcedek sladkobnega vonja. Pogosto je pridružena še bakterijska vaginoza. Zdravljenje je sistemsko za oba partnerja. Do zaključka zdravljenja obeh oz. vseh partnerjev so spolni odnosi prepovedani. Okužbi s spolno prenosljivimi boleznimi se najlažje izognemo z uporabo kondomov ter spolno abstinenco v primeru vnetja.
Pomembna je enkratna vsakodnevna intimna nega z mili za intimno nego, s kislo pH-vrednostjo. Za nožnične prhe, če se jih že uporablja, se uporabljajo temu namenjeni pripravki, ki so na voljo v lekarnah in drogerijah. Spodnje perilo mora biti udobno, zračno, iz naravnih materialov, čisto. Če se uporabljajo predloge, naj bodo bombažne, brez plastičnih prevlek. Pri ženskah s pogostimi vnetji se odsvetuje nošenje tangic, zelo oprijetih hlač in pajkic.
2
Moj odgovor:
Kajjeto
potrebuje pomoč ali nasvet v
Svetovalnica
Nekaj na zobu
Okej, torej zanima me kaj to pomeni imeti vgreznjen mlecni zob? Ga je ze kdo mel? Je za to potrebna kaka inekcija?
Obvestila
1.9.2024
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
POIŠČI PILOVCA/KO
Pogosta vprašanja
POSVOJI ŠNOFIJA!
Aktualne objave
Oglas
Zadnji odgovori v Svetovalnici
Se opravičujem ampak jaz tega nisem napisala!:expressionless::expressionless::expressionle
:joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy: