utrujenost, primankovanje apetita
1. torej sama sem bila lani okrog 6 mesecev bolna. od takrat sem vedno brez energije, koncentracije, motivacije,... skratka ves čas sem utrujena. ravno zdaj, ko se šola bliža koncu sem začela popuščati a ne namerno. preprosto več ne morem slediti vsemu temu pritisku. posledično vse prelagam na konec. ima kdo kak nasvet? ampak s tem mislim res nasvet. občutek imam, da sem malo pozabila kak se je treba učit. prej z šolo nisem imela problemov.
2. poleg primankovanja koncentracije in energije imam problem tudi z apetitom. včasih sem jedla čisto normalno kot povrečno dekle. zdaj pa že od poletja 2022 nimam kaj dosti apetita. če jem, pač jem, nisem pa lačna. a se še komu to dogaja? pa da ne bo kdo mislil, da hujšam!
vesela bom, če bo mi kdo znal podat kakšen nasvet. že v naprej hvala!
Odgovori:
1. Mogoče si organiziraj čas in naredi si urnik. Mogoče izpopolni svoje učenje. Lahko gledaš videje STUDY WITH ME ali pa videje o tem kako se učiti.
2. Tudi meni se to dogaja. Včasih pač nismo lačni.
Lp
če si bila dolgo bolna, je povsem normalno, da si padla iz ritma učenja. Glede na to, da omenjaš utrujenost in pomanjkanje apetita, bi se bilo mogoče dobro posvetovati z zdravnikom. Obe stvari sta lahko posledica stresa, lahko pa tudi, da ti primanjkuje kakšnih vitaminov ali mineralov ali pa še nisi povsem okrevala po bolezni. Predlagam ti, da se o svojih težavah pogovoriš s starši - odvisno od tega, kako resna je bila bolezen, bi bilo morda mogoče, da se z učitelji dogovoriš za kakšne prilagoditve v šoli, sploh če si zaradi bolezni veliko manjkala.
Glede učenja ti priporočam, da si določiš nek čas, ki bo vsak dan namenjan učenju. Za začetek si izberi krajši čas, potem pa ga postopoma podaljšuj. Najbolje bi bilo, če bi se učila vsak dan ob istem času, saj ti to lažje preide v rutino. Sproti si beleži kaj moraš narediti oziroma kaj se moraš učiti in si vnaprej določi, kdaj boš kaj od tega počela. Za motivacijo lahko gledaš study with me posnetke ali pa se dogovoriš, da se učiš skupaj s kakšno sošolko ali sošolcem. Lahko preiskusiš tudi pomodoro metodo (čas učenja razdeliš na krajše časovne intervale z kratkimi odmori med posameznimi intervali). Če imaš telefon, si lahko naložiš kakšno aplikacijo, kjer si lahko beležiš vse zadolžitve in si nastaviš alarm, da te opozori, kdaj je čas za posamezno stvar. Poskusi si urediti poseben prostor za učenje, ki bo namenjen le temu, saj se tvoji možgani navadijo povezavati stvari med sabo. Če imaš mizo, ki jo uporabljaš samo za učenje, ti to pomaga, da lažje začneš z učenjem, saj tvoji možgani začnejo povezovati sedenje za mizo z učenjem. Z mize (ali drugega delovnega prostora) pospravi vse, kar ni potrebno za učenje. Ugasni telefon, televizijo ipd. Če poslušaš glasbo, izberi takšno, ki nima besedila ter poskusi vedno poslušati isto glasbo na začetku učenja. Čez čas ti bo najverjetneje postalo lažje.
Lahko tudi poskusiš vključiti kratko telovadbo v svoj vsak dan. Že nekaj minut gibanja lahko pripomore k več energije in boljšemu počutju. Če se pred učenjem ali med odmori med učenjem malo razgibaš, ti bo to pomagalo, da se boš lažje skoncentrirala. Poskusi s plesom, sprehajanjem v naravi ali pa s čem drugim, kar te veseli.
Pomanjkanje apetita bi lahko bila posledica bolezni. Če si med boleznijo jedla manj, se je tvoje telo odvadilo takšnih količin hrane. Poskusi jesti več manjših obrokov na dan. Ne pij nobene pijače (niti vode) pol ure pred obrokom ter med obrokom, saj si s tem napolniš želodec in zmanjšaš apetit, poskrbi pa, da še vedno popiješ dovolj tekočine. Odvisno je tudi od tvoje starosti. Če trenutno ne rasteš tako intenzivno, tvoje telo mogoče potrebuje manj hranilnih snovi, kot jih je prej. Če tvoja teža ostaja konstantna ali pa se rahlo veča, pomanjkanje apetita najverjetneje ni razlog za skrb. Če bi začela izgubljati težo, pa bi se bilo dobro posvetovati z zdravnikom. Ker omenjaš pomanjkanje energije, bi bilo možno, da dejansko poješ manj hrane kot je potrebuješ. Poskusi povečati kalorično vrednost svojih obrokov, tako da recimo dodaš arašidovo maslo (ali kakšno drugo maslo iz oreščkov; zelo dobro je kot namaz za na kruh, v smutiju ali pa skupaj s sadjem), sir ali pa kakšno kakovostno olje (npr. olivno olje na zelenjavi ali malo kokosovega olja v smutiju).
Moj odgovor:

Svetovalnica
Problem
Malo se mi zdi da je vame in problem je kar tufi jaz postajam v njega.
Vem da je ful slabo in poskusam d ane ma danes sem ga se sanjala!!
Kaj naj naredim? ker bi ful rada bila z njim ampak bi me moja prijateljica ubila pa še zdi se mi nesramno.
Samo zakaj je ona tko dramatična o tem, ker pac ste bli otroci in skupi za tko 1 teden.
Ucasihse pocutim kot slaba prijateljica samo res.
Samo zato ker je enkrat sel mimo tvoje hise (je ful blizu sole) nepomeni da je vate.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.