pa smo že pri trejem delu bloga. Danes bomo govorili o kar obširni temi, o kateri bomo veliko stvari še dodali v naslednjih delih, danes pa bomo povedali ključne stvari. To je pouk na gimnaziji. Pri nas poteka takole:
8.00 - začetek
4 ure pouka
glavni odmor
3 ure pouka
okoli 14.00 - konec
Načeloma ja, ampak obstajajo izjeme. Na nekaterih šolah imaš včasih pouk popoldne (npr. en dan v tednu se ti kasneje začne in kasneje konča), ali pa, če imaš na urniku zaposlitev 1. uro, lahko ostaneš to uro doma. Je pa urnik bolj stalen od tistega v osnovni šoli, ker imaš vsak dan približno isto število ur, torej tudi končuješ ob približno isti uri (pri nas v osnovni šoli pa je bilo vsak dan drugače - en dan je bilo 6 ur, drugi dan 4...).
Oboje se ima, kadar profesorja ni. Če imaš zaposlitev ali pa nadomeščanje, vidiš v easistentu, za katerega dobiš geslo na začetku leta.
Zaposlitev je, ko imaš namesto nekega predmeta drug predmet, ampak s profesorjem ne obravnavate snovi, temveč vam da samostojno delo (ker ima on pouk z nekim drugim razredom). Ponavadi ti takrat ni treba biti v razredu, je pa vse odvisno od profesorja (večina pusti, da greš ven, nekateri pa ne). Na začetku ure pa moraš biti v vsakem primeru v učilnici, da profesor preveri prisotnost (drugače dobiš neopravičeno), razen če se prej zmenite drugače (npr. če vam da že prej zaposlitev in že veste, kaj morate narediti). V večini primerov je tako, da če je to 1. ura, ostaneš doma, če je pa zadnja, te pa prej spustijo.
Nadomeščanje pa je, da imate nek drug predmet čisto normalno - kot, da bi ga imeli takrat normalno po urniku. S sabo moraš imeti vse pripomočke za ta predmet in normalno obravnavate snov.
To je odvisno od šole, na nekaterih ja, na drugih ne.
To je tudi odvisno od šole. Je pa zelo dobro, da če imaš svojo, puščaš nekaj zvezkov/učbenikov tam notri, na primer tiste, ki jih ne rabiš veliko. Brezveze je, da imaš težko torbo in se vsak dan sprašuješ, ali potrebuješ nek učbenik ali ne, če ga imaš lahko enostavno v omarici.
Spet je odvisno od šole. Nekatere imajo celo šolsko uro, druge pa le pol ure.
Na vseh šolah je malica, ponekod imajo pa tudi kosilo. Na izbiro imaš več menijev (pri nas jih je okoli 10) in si moraš vnaprej izbrati malico. Če si je ne izbereš ali odjaviš, ti dajo avtomatsko 1. meni (vsaj pri nas je tako). Malice so drugačne od tistih v osnovni šoli in se od njih naješ, lahko imaš npr. makarone, njoke, sendvič...
Tega ti noben ne bo preprečil, tako da ja. Dijakov na šoli je veliko in če kam greš, te noben ne sprašuje. Če se npr. slabo počutiš, ti lahko samo greš (seveda pa morajo potem starši napisati opravičilo). Nekaj popolnoma normalnega je, da greš med glavnim odmorom ali pa zaposlitvijo ven, samo paziti moraš, da se pravočasno vrneš.
Ja. Pri športni (punce in fantje), informatiki in vajah.
Vaje so kot neki praktični poskusi. Imaš jih pri biologiji, fiziki in kemiji. Meni se zdijo kar stresne, ker moraš delati hitro, da ne zmanjka časa. Velikokrat se tudi ocenjujejo. Je pa tukaj veliko samostojnega dela ali pa v parih, naučiš se uporabljati različne pripomočke, kot so npr. mikroskop, gorilnik... Pri kemiji potrebuješ za vaje belo haljo. Na leto imaš okoli 5 vaj pri vsakem izmed teh treh predmetov.
Odnos s profesorji je večinoma sproščen in dober, je pa to zelo odvisno od šole, profesorja in dijakov. Velikokrat se kaj pogovarjamo, včasih tudi hecamo, in veliko se da z njimi dogovoriti. Pomembno je le, da imaš dober odnos do šole in predmeta.
Če je to 1. ura, dobiš neopravičeno. Če je to ni 1. ura, v večini primerov zamudiš zaradi wcja, ker je zelo veliko gneče (velika šola, malo stranišč). Profesorju poveš, kje si bil in seveda bodo razumeli, ne bodo ti dali neopravičene ure.
V večini primerov ja, se pa najdejo tudi taki profesorji, ki te ne spustijo. Mi smo ljudje in imamo določene potrebe, tega se pa zavedajo tudi profesorji. Res pa je, da s tem, ko greš na wc, zamudiš del snovi in s tem si škoduješ. Včasih ti tudi reče profesor, da si samo še nekaj zapiši do konca in potem lahko greš. V vsakem primeru pa moraš prej vprašati.
Na šoli je vsak odmor ogromno gneče, zato se premikaj kot po cesti - hodi po desni strani.
Seveda je, če si želiš iti k njim na pogovor, se moraš pri njih dogovoriti za termin.
To je to za današnji blog, ker pa se sigurno nisem spomnila vsega, kar bi lahko napisala, me kar vprašajte. :)
Odgovori:




Mam pa eno vprašanje - a mate na gimnaziji dežurne kot v osnovki?




S tem blogom podaš odgovore na mnoga vprašanja in marsikaj razjasniš, kar definitivno zelo pomaga <3
Hvala za deljenje svojih izkušenj in odgovorov.
Sophie Donna
Moj odgovor:

Svetovalnica
fizka 9
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.